23 książki, w których poruszany jest temat HIV/ AIDS.

Mój ulubiony film z Tomem Hanksem to Filadelfia, przez ten film i książki o narkotykach (które czytałam jako nastolatka) byłam świadoma choroby, jaką jest AIDS. Jako dzieciak czytałam o tej chorobie, chodziłam na konkursy szkolne o tej tematyce, lecz nie nazwałabym się ekspertem, o nie. W związku z tym, że dziś przypada Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, postanowiłam zrobić listę książek o tej tematyce, (bo ja kocham listy) a może kogoś coś zaciekawi i postanowi coś przeczytać. Opisy wszystkich książek zostały napisane przez wydawców, ponieważ ja sama zapoznałam się z tylko z kilkoma z nich. Moje zdanie o książkach z tej listy napisze pogrubionym tekstem. Piszczcie w komentarzach wasze opinie na temat tych książek, dajcie znać czy po którąś z nich macie zamiar sięgnąć.

1. W jednej osobie / John Irving

Tytuł oryginału: In one person
Data 1. wydania: 2012-05-01
Liczba stron: 528
ISBN: 9788378393610
Tłumacz: Magdalena Moltzan-Małkowska

Czym jest „normalność”? Czy umiemy dać odpowiedź na to pytanie? I czy warto?

Billy Abbott, narrator i główny bohater powieści, nie zaprząta sobie tym głowy. „W jednej osobie” to intymny portret pisarza biseksualisty, który wbrew utartej konwencji woli podążać wybraną drogą. To rzecz o pożądaniu, tajemnicy i poszukiwaniu własnego „ja”, z łyżką dziegciu alienacji, niespełnionej miłości i bólu dojrzewania, kiedy jest się „innym”.

Trzynasta powieść autora „Świata według Garpa” to również ponadczasowa opowieść o ważnym etapie w dziejach kultury amerykańskiej, począwszy od rygorystycznych lat pięćdziesiątych poprzez dwie dekady rewolucji obyczajowej, tragedię „plagi” AIDS aż po czasy współczesne. Opowieść o Człowieku oraz hołd złożony odrębności każdego z nas.

2. Godziny / Michael Cunningham

Tytuł oryginału: The Hours
Data 1. wydania: 1998-07-31
Liczba stron: 224
ISBN: 9788380624245
Tłumacz: Beata Gontar

„Godziny” to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek – Clarissy Vaughan i Laury Brown – splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki.

Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura – gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Obie szamoczą się między pragnieniem miłości a wpojonymi zasadami, między nadzieją a rozpaczą. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.

Moja opinia o książce „Godziny”? Mam co do niej mieszane uczucia albo ja jestem zwyczajnie na nią za młoda, albo nie wiem…. możliwe, że nie zgrała się z moimi aktualnymi potrzebami. Książka była ok, ale oczekiwałam czegoś innego, czegoś więcej. Przeczytałam ją z tego powodu, że była lekturą w klubie dyskusyjnym, do którego należę, co więcej, prowadzę tam większość spotkań. A jak się prowadzi takie spotkania, to trzeba mieć jakieś mądre pytania do klubowiczów o książce, o której się rozmawia. Nie pamiętam czy takowe miałam, ale pamiętam, że na sto procent nie miałam o tej książce wyklarowanej opinii (i w sumie nic się nie zmieniło). Postanowiłam sobie, że dam jej jeszcze szanse wtedy kiedy poczuje, iż jestem na nią gotowa.

CIEKAWOSTKA: Na podstawie książki w 2002 roku powstał film w reżyserii Stephena Daldry’ego. W rolach głównych Meryl Streep, Nicole Kidman (Za tę rolę Nicole otrzymała Oscara, w sumie film był nominowany w 9 kategoriach) oraz Julianne Moore.

3. Tajemnica Filomeny / Martin Sixsmith

Tytuł oryginału: The Lost Child of Philomena Lee: A Mother, Her Son and a 50 Year Search
Data 1. wydania: 2009-10-04
Liczba stron: 504
ISBN: 9788378397021
Tłumacz: Magdalena Rychlik

Irlandia, rok 1952. Nastoletnia Filomena Lee zachodzi w przypadkową ciążę, rodzina wysyła ją do klasztoru w miejscowości Roscrea, w hrabstwie Limerick, do miejsca gdzie zakonnice „opiekują się upadłymi kobietami”. Kiedy chłopiec, którego urodziła, kończy trzy lata, zostaje odebrany matce, „sprzedany” przez zakonnice do adopcji amerykańskiej rodzinie i wywieziony z Irlandii. Zmuszona do formalnego zrzeczenia się wszelkich praw do dziecka, nigdy więcej go nie zobaczyła, kolejne pięćdziesiąt lat spędziła na poszukiwaniach. Przez te wszystkie lata nie miała pojęcia, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.
Michael – jak nazwali go przybrani rodzice – Hess wyrósł na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników. Zajmował wysokie stanowisko w strukturach Partii Republikańskiej za czasów administracji George’a Busha Seniora. Ale syn Filomeny miał pewną tajemnicę: był gejem. Waszyngton w latach osiemdziesiątych nie należał do miejsc gdzie można było otwarcie i z dumą mówić o swojej odmiennej orientacji seksualnej. Kiedy zachorował na AIDS, starał się to ukryć tak długo, jak to było możliwe. Wiedząc, że zostało mu niewiele czasu, powrócił do Irlandii, by błagać zakonnice o pomoc w odnalezieniu matki, którą pragnął zobaczyć przed śmiercią. Odmówiły.
„Tajemnica Filomeny” jest poruszającą opowieścią o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje oraz morze urzędniczej hipokryzji po obu stronach Atlantyku. Martin Sixsmith w fascynujący sposób opisuje miłość i stratę, wywołując łzy wzruszenia, ale i uśmiech nadziei, ponieważ jest to historia także o przebaczeniu.

CIEKAWOSTKA: W 2013 roku na podstawie książki powstał film (moja ocena 8/10) w reżyserii Stephena Frearsa, który to film był nominowany do Oscarów aż 4 kategoriach, niestety żadnej nie otrzymał.

4. Chcę żyć! Historia Nadine – nosicielki wirusa HIV / Marliese Arold

Tytuł oryginału: Ich will doch Leben
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 132
ISBN: 9788304048133
Tłumacz: Knichnicka Ewa

Nadine nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą wielką miłością, ma AIDS. Czy ona też się zaraziła? Kiedy okazuje się, że jest zakażona wirusem HIV, cały jej świat wali się w gruzy. Z kim może o tym porozmawiać? Ile zostało jej jeszcze życia?

Czytałam tę książkę jako nastolatka, a że to było, nie ukrywając dawno, to niewiele pamiętam. Tak więc jest to kolejna książka do ponownego zapoznania się.

5. Moje życie od teraz / Jessica Verdi

Tytuł oryginału: My Life After Now
Data wydania: 2014-01-15
Liczba stron: 300
ISBN: 9788328007420
Tłumacz: Anna Szczepańska

Myślisz, że ciebie nie może to spotkać?
To był najgorszy dzień w życiu Lucy. Serio, najgorszy z najgorszych. To wszystko już ją przerasta – chce uciec. Z domu, od własnych myśli i od własnego życia. Chce zostać zupełnie nową Lucy.
Decyduje się więc na coś, co dawnej Lucy nie przeszłoby nawet przez myśl. Teraz jej życie już nigdy nie będzie takie samo. Czy będzie mogła mieć teraz chłopaka? Co powie przyjaciołom? Czy będzie miała odwagę przyznać się rodzinie? Jej życie jest teraz zupełnie inne. Każda chwila to dar. A tych chwil może nie być już zbyt wiele…
Ten jeden raz, który zmieni całe życie.

6. Trafieni. Siedem opowiadań o AIDS / Michał Witkowski, Marek Kochan

Data wydania: 2005-01-01
Liczba stron: 189
Język: polski
ISBN: 8374141905

Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce wykryto dwadzieścia lat temu.
Wtedy zakażonym i chorym wybijano okna. Na szczęście to przeszłość. Od lat możemy o AIDS mówić otwarcie, ale był to raczej temat podejmowany przez lekarzy, organizacje społeczne, dziennikarzy. Po raz pierwszy w Polsce pisarze zabierają głos w tej sprawie. Mamy już dramaty (Lovematopea Marty Grzechowiak i Miss Hiv Macieja Kowalewskiego), powieść (Pozytywni Maćka Millera), a dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i Wydawnictwu W.A.B. tom opowiadań, który publikujemy w przededniu Światowego Dnia AIDS. Pisarze (młodzi i średniego pokolenia) mówią odważnie i nie litują się. Pokazują AIDS jako chorobę, a nie jako inność. HIV nie wybiera – dotyka ludzi ze wszystkich grup społecznych. Niektórzy autorzy o tej dżumie XX wieku piszą nie wprost i nie zawsze o chorych, często o lęku przed AIDS, o rozpięciu między miłością, seksem i śmiercią.

7. Czarne jeziora / Dorota Suwalska

Data wydania: 2016-09-21
Liczba stron: 336
ISBN: 9788310128591

Magda próbuje zrozumieć, o co jej tak naprawdę w życiu chodzi. Uzdolniona literacko dziewczyna zaczyna prowadzić dziennik i szuka odpowiedzi na pytania, które boi się zadać. Jej stosunki z matką są coraz bardziej napięte. Także z ojczymem, u którego zawsze ceniła rozsądek i opanowanie, coraz gorzej się dogaduje. W szkole również nie jest najlepiej. Wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego Magda łapie oddech. Wśród jego dziwacznych członków czuje się najbardziej na miejscu. Do tego prowadzący to uwielbiany przez nią pisarz. Jednak potrzeba konfrontacji z matką i zmierzenia się ze skrywaną przez lata prawdą coraz częściej daje o sobie znać…

8. Przyjacielowi, który nie uratował mi życia / Hervé Guibert

Tytuł oryginału: A l’ami qui ne m’a pas sauvé la vie
Data wydania: 1990
Liczba stron: 170
ISBN: 8385189432
Tłumacz: Sylwia Bartkowska

„Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” miała być ostatnią książką Hervé Guiberta. Chory na AIDS, u kresu sił fizycznych i psychicznych, autor ogłosił, że przestaje pisać. Przekonany o bliskiej śmierci nie znajdował już tematu powieściowego, jakiego zawsze dostarczało mu życie. Szeroki oddźwięk, jaki wywołała ta książka – spontaniczna, gorąca i masowa reakcja czytelników nakłoniła go jednak do zmiany decyzji.

9. Wściekłe owce / Katja Lange-Muller

Tytuł oryginału: Böse Schafe
Data wydania: 2012-03-27
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-60406-14-4
Tłumacz: Aleksandra Kujawa-Eberharter

17 kwietnia 1987 roku trzydziestodziewięcioletnia Soja, uciekinierka z NRD, spotyka przypadkiem na ulicy w Berlinie Zachodnim młodszego o sześć lat Harry’ego. Przypadkowe spotkanie przeradza się w trwający trzy lata osobliwy związek. Pragnienie miłości i lęk przed samotnością każą nie najmłodszej już i niezbyt atrakcyjnej zewnętrznie kobiecie związać się z tym zagadkowym mężczyzną, który nie dość, że jest bezrobotny, to jeszcze okazuje się zarażonym wirusem HIV narkomanem z kryminalną przeszłością. Harry, zwolniony warunkowo z więzienia, może pozostać na wolności tylko wówczas, jeśli podda się dobrowolnie kuracji odwykowej. Soja z wielkim poświęceniem organizuje kilkuosobową grupę opiekunów, którzy w czasie kuracji towarzyszą Harry’emu na każdym kroku.

10. Z doświadczeń wolontariuszki / Janina Ludawska

Wydawnictwo: Krajowe Centrum ds. AIDS
poradniki

Data wydania: 2014
Liczba stron: 58
Język: polski
ISBN: 9788387068516

Książka to zbiór doświadczeń Janiny Ludawskiej, szwedzkiej i polskiej wolontariuszki, która przez 17 lat wspierała osoby żyjące z HIV – towarzyszyła im w szpitalach, odwiedzała w domach, dyżurowała w Domu Gościnnym, spotykała się z nimi w ośrodkach readaptacyjnych i więzieniach. Przez te wszystkie lata zajmowała się również profilaktyką HIV, organizowała spotkania dla studentów, młodzieży, pracowników i pracodawców, przybliżała ludziom problematykę HIV/AIDS, szerzyła idee wolontariatu i – nieodłącznie związanej z HIV – akceptacji dla różnorodności.
Mimo że Z doświadczeń wolontariuszki nie miały być historią HIV i AIDS, ale osobistymi doświadczeniami, to jednak dowiadujemy się z nich, jakie były początki HIV w Szwecji i w Polsce, ile wysiłku i pracy włożyli pionierzy wsparcia, edukacji i profilaktyki, aby HIV znormalniał, aby osoby zakażone przestały być traktowane jak obcy, aby zajmowanie się HIV nie polegało na izolowaniu ludzi zakażonych lub na straszeniu wizją strzykawek z zakażoną krwią. O HIV trzeba mówić stale, korzystając z wiedzy, nauki, doświadczeń. Bo milczenie o HIV jest dla wielu równoznaczne ze śmiercią. Bo każdy miesiąc ciszy to powrót do przeszłości, to przywołanie starych lęków.

11. Rzeki Czarnego Księżyca / Andrew Goliszek

Wydawnictwo: Amber
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału: Rivers od the Black Moon
Data wydania: 1996
Liczba stron: 318
ISBN: 8371691343
Tłumacz: Rafał Chodasz

Inspektor Scotland Yardu, James Macfadden, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa doktora Zarnoffa, światowej sławy specjalisty w dziedzinie AIDS, pracującego dla rządu USA i koncernu farmaceutycznego Viracor. Ktoś, komu zależy na utrzymaniu tajemnicy, próbuje zlikwidować Jamesa i pomagającą mu w śledztwie doktor Margaret Kreiser. Okazuje się, że wyrok wydała nie tylko grupa przestępcza…

12. Zanim zapadnie noc / Reinaldo Arenas

Wydawnictwo: Świat Literacki
Seria: Film
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału: Antes que anochezca
Data wydania: 1992
Liczba stron: 360
ISBN: 8388612646
Tłumacz: Urszula Kropiwiec

Reinaldo Arenas (1943-1990) – kubański pisarz, dysydent i homoseksualista – z góry skazany był na reputację „kontrrewolucjonisty” i unicestwienie przez represyjny reżim Fidela Castro. Autobiografia Arenasa, zmarłego śmiercią samobójczą na emigracji, w ostatnim stadium AIDS, to wstrząsająca opowieść o życiu nad przepaścią, traktowanym jednak do końca jak fascynująca przygoda egzystencjalna i intelektualna.

CIEKAWOSTKA: W 2000 roku na podstawie książki powstał film w reżyserii Juliana Schnabela, w roli głównej zagrał Javier Bardem (nominacja do Oscara), a towarzyszyli mu m.in. Johnny Depp, Olivier Martinez oraz Sean Penn.

13. Cykl: Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. / Jonas Gardell

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
Tytuł oryginału: Torka aldrig tårar utan handskar
Data wydania: 2014-04-10
ISBN: 9788328008441
Tłumacz: Katarzyna Tubylewicz

Szwecja, wczesne lata 80., tolerancja dla mniejszości seksualnych jest jeszcze kwestią przyszłości. Młodzi chłopcy pochodzący z zupełnie różnych środowisk uświadamiają sobie, że należą do grupy tych odmieńców. Bolesne przebudzenie przynosi wyzwolenie, ale i lęk, bo do Szwecji dociera choroba zbierająca żniwo w środowiskach homoseksualnych w USA.

Przejmująca historia, w której przeplatają się losy kilku bohaterów, od dzieciństwa przez czas dorastania, poszukiwania tożsamości i wreszcie nie przychodzącej łatwo miłości w cieniu przerażających doniesień o pierwszych ofiarach AIDS.

Trylogia Gardella to jedna z najważniejszych powieści o tematyce queer ostatnich lat.

CIEKAWOSTKA: W 2012 roku na podstawie książki powstał trzyczęściowy miniserial wyprodukowany, jak można się domyślić, w Szwecji. W roli głównej Adam Pålsson.

14. Powiedz wilkom, że jestem w domu / Carol Rifka Brunt

Wydawnictwo: YA!
literatura młodzieżowa
Tytuł oryginału: Tell the Wolves I’m Home
Data 1. wydania: 2012
Liczba stron: 387
ISBN: 9781447218531
Tłumacz: Marcin Sieduszewski

Mistrzowska, wzruszająca opowieść o stracie i nadziei. Wielka odwaga autorki w mierzeniu się z bólem młodej bohaterki. Obie wychodzą z tej próby zwycięsko.
June, bohaterka powieści, wrażliwa nastolatka przyjaźni się z wujem Finem. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak na nowo budować samego siebie, jak odnaleźć się w sytuacji straty. Problem AIDS, społeczne wykluczanie, bezsilność a jednocześnie nadzieja tworzą niezwykłą emocjonalną kompozycję, która sprawia, że wzruszony czytelnik uzna tę powieść za ważny głos w dyskusji o psychologii okresu dojrzewania

15. Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory / Susan Sontag

Wydawnictwo: Karakter
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału: Illness as Metaphor. AIDS and its Metaphors
Data 1. wyd. 1978
Liczba stron: 192
ISBN: 9788365271044
Tłumacz: Jarosław Anders

Dwa słynne eseje, które weszły do kanonu humanistyki. Analizując źródła naukowe i utwory literackie od antyku po czasy współczesne (odwołując się choćby do Homera, Baudelaire’a, Manna, Joyce’a czy Audena) Susan Sontag rekonstruuje mitologię gruźlicy i choroby nowotworowej. Pokazuje przy tym sposoby, w jakie społeczeństwo stygmatyzuje chorych i demistyfikuje ideologiczne fantazmaty, które zmierzają do demonizacji niektórych chorób. Drugi esej, napisany pod koniec lat 80., jest pionierską analizą AIDS i społecznych wyobrażeń, jakie towarzyszyły pojawieniu się tej choroby.

16. Klinika śmierci / Harlan Coben

Wydawnictwo: Albatros
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału: Miracle Cure
Data 1. wyd.: 1991
Liczba stron: 512
ISBN: 9788379856060
Tłumacz: Robert Sudół

Harvey Riker poświęcił życie, by wynaleźć lekarstwo na AIDS. Z sukcesem- jego pacjenci, jeden po drugim, zostają wyleczeni. A potem giną z rąk mordercy…
Tymczasem nad najbardziej medialną parą w USA, prezenterką telewizyjną Sarą Lowell i gwiazdą koszykówki Michaelem Silvermanem, zbierają się czarne chmury. Kiedy okazuje się, że Sara jest w ciąży, ich radość przyćmiewa straszna diagnoza- Michael jest chory na AIDS.
Doktor Harvey Riker namawia ich do wzięcia udziału w swoich badaniach. Czy w ten sposób znajdą się na celowniku mordercy?

17. Trainspotting / Irvine Welsh

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
literatura piękna
Tytuł oryginału: Trainspotting
Data 1. wyd.: 1993
Liczba stron: 392
Tłumacz: Jędrzej Polak

Trainspotting – jego debiutancka powieść sprzedała się na Wyspach Brytyjskich w kilkusettysięcznym nakładzie. Jej genialny groteskowy humor, brak moralizatorstwa i w pewnej mierze znakomity film Dannyego Boylea pod tym samym tytułem spowodowały, że ta książka zasłużyła jak rzadko która naprawdę na miano powieści kultowej.
Trainspotting to portret grupy przyjaciół, młodych Szkotów, ćpunów, świrów, a przy tym ludzi wrażliwych i na swój specyficzny sposób inteligentnych.
Zarzucano Welshowi, że gloryfikuje narkomanię. Istotnie, główny bohater powieści Mark Renton wychwala heroinowego kopa pod niebiosa, a autor wydaje się patrzyć na świat oczami swoich bohaterów i opisywać go ich językiem.
Ale przecież Welsh pokazuje także koszmarne strony narkotykowego uzależnienia, a to, że stroni od taniej dydaktyki to tylko zaleta.

CIEKAWOSTKA: W 1996 roku na podstawie książki powstał film w reżyserii Danny’ego Boyle’a, w filmie zagrali: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner, Kevin McKidd, Robert Carlyle.

18. Kroniki abisyńskie / Moses Isegawa

Wydawnictwo: Albatros
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału: Abessijnse Kronieken/The Abyssinian Chronicles
Data 1. wyd.: 2000
Liczba stron: 539
ISBN: 8387834203
Tłumacz: Alicja Dehue-Oczko

Tytułowa Abisynia to „kraina otchłani”, która to nazwa, zdaniem narratora książki, Ugandyjczyka Mugeziego, bardziej pasuje do miejsca akcji, niż do Etiopii.
Główny bohater w kolejnych odsłonach poznaje nienawiść, okrucieństwo, odwagę zemsty, miłość i cierpienie – najpierw jako chłopiec we własnej rodzinie i wiosce, potem jako dojrzewający młodzieniec w katolickim seminarium, jeszcze później jako dorosły w stolicy kraju Kampali. Stopniowo uczy się sztuki przetrwania, pokonywania złudzeń. W jego kipiących emocjami opowieści jest mowa o katolicyzmie, wierzeniach ludowych, inicjacji seksualnej, obrzezaniu, poligamii, AIDS, korupcji, samotnych kobietach wychowujących dzieci i mądrych starcach zapowiadających koniec świata. Oczami Mugeziego widzimy bogactwo codziennego ugandyjskiego życia

19. Dom na krańcu świata / Michael Cunningham

Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: A home at the end of the world
Data 1. wyd.: 2003
Liczba stron: 464
ISBN: 9788375108170
Tłumacz: Maja Charkiewicz

Między Jonathanem – nadwrażliwym, skłonnym do refleksji samotnikiem, i Bobbym – doświadczonym przez los introwertykiem zawiązuje się głęboka przyjaźń. Po latach rozłąki spotykają się w Nowym Jorku i Bobby wprowadza się do Jonathana i Clare – weteranki rewolucji seksualnej. Żadne z nich nie potrafiło się odnaleźć w rodzinnym domu, razem zaś próbują stworzyć prawdziwą, ciepłą rodzinę.
Świetnie oddane pragnienia i niepokoje, które czynią dzieciństwo tak niesamowitym, wnikliwe studium bohaterów, pełne psychologicznych niuansów, próba wyznaczenia granic współczesnego obszaru naszych emocji – wszystko to sprawia, że porywający siłą wyrazu opis niezwykle delikatnych strun duszy ludzkiej czyta się z wielką przyjemnością.

CIEKAWOSTKA: Na podstawie książki powstał film z Colinem Farrellem w roli głównej.

20. Mózg Kennedy’ego / Henning Mankell

Wydawnictwo: W.A.B.
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału: Kennedys hjärna
Data 1. wydania: 2008-01-01
Liczba stron: 416
ISBN: 9788377478158
Tłumacz: Ewa Wojciechowska

Diagnoza „HIV” brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok anulować, a przy okazji… dobrze zarobić. Nieważne, ile przy tym stracą inni – pieniądze, zdrowie, życie. Mnożą się zespoły i laboratoria opracowujące formułę leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawiają się teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer wpadł Henryk Cantor. Louise Cantor, archeolog, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji odwiedza swojego syna, Henryka. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise znajduje zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu. Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie jest przekonana do wyników policyjnego śledztwa. Zaczyna swoje dochodzenie, które zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna… Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść pokazuje, że wszystko i wszyscy to tryby w maszynie rządzącej naszym światem.

21. Poniedziałkowe dzieci / Patti Smith

Wydawnictwo: Czarne
Seria: Seria Amerykańska
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału: Just Kids
Data 1. wydania: 2010-01-19
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-7536-446-0
Tłumacz: Robert Sudół

Było to lato, gdy umarł Coltrane, lato miłości i zamieszek, lato, gdy przypadkowe spotkanie na Brooklynie pchnęło dwoje młodych ludzi na drogę sztuki, miłości i wspólnej pracy. Patti Smith została poetką i piosenkarką, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój prowokacyjny styl w fotografii. Niewinni, oddani sztuce, przemierzali Nowy Jork od Coney Island po Czterdziestą Drugą Ulicę, aż dotarli do słynnego okrągłego stołu w lokalu Kansas City, w którym brylował krąg przyjaciół i wyznawców Andy’ego Warhola. W 1969 roku para zamieszkała w hotelu Chelsea i weszła do środowiska ludzi okrytych – dobrą i złą – sławą, wpływowych artystów z barwnej cyganerii. To tam dwoje dzieciaków zawarło pakt, że będą się o siebie troszczyć. Poniedziałkowe dzieci zaczynają się jako historia miłosna, a kończą jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego pięknu i jego demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych artystów w przededniu sławy.

Uwielbiam tę książkę, nie wiem dlaczego, ale uwielbiam.

CIEKAWOSTKA: W 2018 roku powstał film fabularny o Robercie Mapplethorpe i jego drodze do sławy. Reżyseria i scenariusz
Ondi Timoner, w roli głównej Matt Smith.

22. Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu / Alysia Abbott

Wydawnictwo: Czarne
Seria: Seria Amerykańska
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału: Fairyland: A Memoir of My Father
Data 1. wyd.: 2013-06-03
Liczba stron: 336
ISBN: 9788380491410
Tłumacz: Dobromiła Jankowska

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii autobiografia, biografia, wspomnienia.
Piękny portret burzliwych czasów oraz głębokiej, umykającej stereotypom miłości ojca i córki.
San Francisco lat 70. i 80. XX wieku stało się sceną zmian, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Było mekką włóczęgów i ludzi szukających wolności, poligonem walki Harveya Milka, członka rady miasta otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, i jednym z głównych świadków epidemii AIDS, która zakończyła beztroskę tych czasów.
Alysia Abbott, córka Steve’a Abbotta, biseksualnego poety i działacza LGBT, wraca w swoich wspomnieniach do tego legendarnego Frisco. Osierocone przez matkę dziecko bohemy, wyrastające w społeczności queer, opowiada nie tylko o życiu w malowniczej dzielnicy Haight-Ashbury, ale także o dojrzewaniu w poczuciu wyobcowania, jakie pociągała za sobą ekscentryczna postać ojca.
Nagroda Stonewall przyznawana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, finalistka Nagrody Literackiej Lambda

23. Wierzyliśmy jak nikt / Rebecca Makkai

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Tytuł oryginału: The Great Believers
Data 1. wydania: 2018-06-07
Liczba stron: 624
ISBN: 9788366517585
Tłumacz: Sebastian Musielak

Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.
W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.
Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale’a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.
Losy Yale’a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

Przypominam, że na moim blogu znajdziesz również inne zestawienia np. Lista 30 książek, w których poruszony jest temat osób niewidomych.

Paulina Samonek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top